Sociální služby Karviná
 
 SPOLUPRACUJEME
 

Podrobnější informace o jeslích

Více informací o jeselském zařízení  

Jesle jsou rozděleny do dvou oddělení. Oddělení kojenecké pro děti ve věku od 6. měsíců do 2 let a oddělení batolat pro děti od 2 do 3 let. V obou odděleních se snažíme navodit láskyplné a bezpečné prostředí. Děti se celodenně starají dětské sestry, odbornice na výchovu a péči dětí. S každým dítětem pracujeme individuálně. Vycházíme z věkových zvláštností ranného období. Požadavek všestranného rozvoje dítěte vyjadřuje potřebu chápat osobnost dítěte a její vývoj komplexně. Každé dítě je samostatný jedinec, který má řadu specifik. Žije v určitém prostředí rodiny a je s ním velmi těsně spojen. Zároveň navštěvuje jesle s kolektivem vrstevníků, kteří jej ovlivňují a na které sám působí.

Cíle všestranné výchovy dosahuje sestra tehdy, jestliže organizuje život a činnost všech dětí tak, aby všechny měly možnost své žádoucí individuální schopnosti, zájmy nebo potřeby uplatnit a rozvinout za podpory a podnětů ostatních dětí. Uplatňování a posilování vlastní aktivity dítěte je pro takový přístup k výchově dítěte nezbytné. Harmonický rozvoj dětské osobnosti zajišťujeme tak, že střídáme činnosti výchovných programů jednotlivých složek výchovy (rozumová, pracovní, výtvarná, tělesná, mravní). Nedílnou součástí programu Jeslí je péče o zdraví dítěte a posílení imunitního systému formou různých ozdravných opatření.
Program “Zdravé dítě – zdravé jesle“
Nácvik správného dýchání (hra na zobcovou flétnu, foukání do různých pomůcek, trenažérů, předmětů, foukání do vody),

 • Ranní každodenní cvičení zahrnuje zdravotní cviky, které se podílejí na správném držení těla, vyvolávají radostnou náladu,
 • Rehabilitační cvičení na balónech (má individuální charakter)
 • Cvičení dětské jógy (hrajeme si na zvířátka – cvičení doplňujeme hudbou, říkadly, hra s plyšáky),
 • Aromaterapie (vhodná pro léčení opakovaných bronchitid, rýmy)
 • Masážní pomůcky (rohože, balónky, ježci) posilování plosky nohy, jemnou motoriku, úchop

     Aby se děti u nás dobře cítily, vše doplňujeme vhodnou estetickou výzdobou dle ročního období, barevnou škálou výzdob a podnětů k vytvoření uvolněné, psychické pohody.


Strava v Jeslích

     Strava v jeslích se řídí zásadami správné výživy. Prostředí, kde se pokrmy připravují, splňuje veškeré požadavky a předpisy na provozování stravovacího provozu. K přípravě jídel používáme čerstvých surovin, nepoužíváme polotovary a důsledně kontrolujeme obsah konzervačních látek v potravinách.

 • Strava se připravuje dle věku dítěte. Musí splňovat veškerá kritéria zdravé výživy, dané množství vitamínů, stopových prvků a minerálů. Dbáme na pestrost a vyváženost denní stravy.
 • Jídlo vhodně doplňujeme saláty z čerstvé zeleniny, přesnídávky a šťávy, které si samy vyrábíme.
 • Ovoce, zeleninu, šťávy podáváme denně čerstvé. Nepoužíváme žádné uzeniny, používáme tuky převážně rostlinného původu. Zařazujeme do jídelníčku dostatek pokrmů z ryb.
 • Do jídelníčků jsme zařadily komponenty zdravé výživy. Používáme často luštěniny a pokrmy z nich (pohanku, sóju, jáhly).
 • Pečeme vlastní moučníky, používáme celozrnné pečivo a pečivo z tmavé mouky.
 • Koření nahrazujeme bylinkami, omezujeme solení a slazení.
 • Dodržujeme pitný režim. Zařazujeme různé čaje-ovocné, dětské, šípkové, doplňujeme minerálkami, džusy a ovocnými šťávami. S jídelníčkem jsou rodiče seznámeni, mají možnost jej kontrolovat a vyjadřovat se k němu.